en
Home » Projekty » Festivaly » Uchoko 2007

Uchoko 2007

Datum a místo: 9. 4. 2007 - 2. 5. 2007 - FaVU, Údolní - JAMU, Devítka- Desert Club - Skleněná louka

Festiválek současné hudebně-obrazové kultury a komunikace

David Vrbík a Petr Krušelnický

...
 

"SKB" (Stanislav Abrhám, Ladislav Železný, Jan Dufek)

Retro-sono-grafia [live edition]
Rozverní zvukové nalezení mezi zapadlými chapadly vzpomínek se vynořují na hladinu a opatrně se rozhlížejí. Nadechují se a nechávají rozeznít své hlasy. Hlasy se odražejí od hladiny a okolního prostoru, vytvářejí ozvěny, smyčky, rezonují s ostatními a vydávají se na cestu.

Pseudoimprovizované komentované hledání finálního zvuku.
operatéři: Stanislav Abrhám, Ladislav Železný, Jan Dufek

Retro-sono-grafia (mp3)
 

MATEŘÍDOUŠKA

Brněské duo tvořící zvukové pohádky a obrazové imaginace ze světa snů kterými prochází jako ústřední postava podivuhodně se smějící, neustále morfující, kosmicky komická, milovaná i nenáviděná panenka Bubačka. Audiovizuální performance kombinující procesovaný zpěv, živě mixovanou autorskou hudbu, videoprojekce z animovaných perokreseb, plastového vetřelce
a masku povětšinou leopardího mutanta.
Zvukově se Mateřídouška pohybuje od ambientu, přes trip hop s prvky click´n´cuts, místy zabrousí až k noisemetalu a neopomene ani ufofolklor. Nebojí se experimentovat na hranici snad i poslouchatelného popu s melancholicky psychedelickou atmosférou rozlehlých zvukovýh prostor.
Vizuálně se Mateřídouška hlásí k odkazu Karla Zemana, Jana Švankmajera, Jeffa Koonse a vše míchá v digitální rokokově - surrealistickou emotivní nálož.
Tereza Damcová - zpěv, performance, vývarník
Jiří Suchánek - hudba, animace, kamera

Download: Materidouska: Chrudonos (mp3)

www.materidouska.muteme.cz

 

MIMO-TV - ISAWIWASI

Alkaloidova šlechtírna křišťálových zvuků přináší do vašeho ucha další velebné, hluboké, šumivě ostré až mrazivé, místy suché a prolínající se naoranžovělé příběhy ticha. Z mechu a kapradí přicházejí s plnou nůší čerstvě utkaných a s láskou opracovaných oink zvuků, pitipa melodií a tampatynk rytmů Daniel Špaček Embryo a Barka Mottlová s obrazárnou Milana Malíka 000333 jako downtempický & chilloutérní živý audio projekt alien broadcasting centrály Mimo-TV. A ledovce tají ...

www.mimo.cz/tv/isawiwasi.php

www.mimo.cz

 


NATUR PRODUKT (jesus & morm)

V roce 1999 jsme společně začali hrát jako baroví a chilloutoví djs, převážně jsme se zaměřili na experimentalní elektroniku a ambient z labelů Warp records, Ninja Tune, Hymen, Rephlex, Planet-Mu atd. V témže roce jsme v okolí Kladna uspořádali první z pěti ročníků open airu. Na poslední dorazilo kolem sedmi set účastníků (www.stuohm.org).

Od počátku jsme se snažili spojit zvukovou a obrazovou složku. Projekce jsme si vytvářeli sami za použití omezeného technického vybavení a pouze analogovou cestou. Dokonelé spojení zvuku s obrazem nebylo touto cestou možné, proto jsme si pořídili počítače a začali se více věnovat i vjingu.

Samotný vjing nebyl náš cíl. Znalosti ze střihu videa jsme spojili s djingem a v současné době tvoříme audiovizuální sety složené z vysamplovaných videoklipů a filmů všech možných žánrů, přičemž z jednotlivých samplů využíváme současně jak zvuk tak obraz. Jinými slovy, při živých vystoupeních mixujeme současně např. videoklip s jiným videoklipem, případně filmem. Tento způsob je výborným spojením dje a vje v jednu osobu, kterého není možné docílit pokud obraz a zvuk je reprodukován odděleně.

www.naturprodukt.tv

www.youtube.com/watch?v=L8n_wTg7xpU


ZAUM (Hotbot, Rampula, Marencik)

ZAUM je aktuálním projektem studentů FaVU. Zásahem do syntaktické struktury se naruší původní výpověď a vytvoří se tak nové dílo. Postupným selektováním jednotlivých významových prvků od vět až po slabiky a jejich následnou re-kompozicí vznikne hlasová struktura složená s elementárních hlasových gest. Analogií k zvuku bude obraz, který bude následný postup vizualizovat. V projevu budou použity Bover? básně, které jsou klasickou lyrickou výpovědí o stavech a pocitech prožívání. Jejich následnou hudebně-vizuální dekompozicí a recyklací sebe sama se dostaneme blíž ke snům filozofie a umění minulého století.

Hudebně vizuální performance. Preparovaná kytara + postfolk + glitch (Kyslerová, Kachtík, Rampula, Marenčík)


TOMÁŠ HRŮZA

Narozen roku 1979 v Brně. V letech 1998-2004 studoval v ateliéru Video na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Získal stipendium Nadace pro současné umění Praha a cenu děkana Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. V letech 1993-98 byl členem divadelního sdružení Studio dům při divadle Husa na Provázku. Vytvořil interaktivní video pro scénický projekt Arnošt Parsch - Tichá krajina na brněnské JAMU (režie: Rocc, 2003). Spolupracoval na intermediálním projektu Tout Les Directions v Brně (hudba-tanec-obraz, 2003). Spolupracoval na inscenaci Janáčkovy opery Rákos Rákoczy v režii Magdaleny Švecové (JAMU, 2004). V rámci projektu Bušení do železné opony se představil jako inscenátor ve Stavovském divadle s operou MrTVÁ? (režie: Rocc, 2004). Interaktivní projekce vytvořil pro inscenace oper 2x Martinů v pražském divadle Komedie (režie: Dan Balatka, 2004), Smrt vojáka v divadle Reduta v Brně (režie: Magdalena Švecová, 2005) a k projektu Jana Kavana Biomechanicus (režie: Kristina Belcredi) v divadle Barka v Brně. Jeho poslední divadelní spolupráce je realizace interaktivní videoprojekce pro představení Lacrimae Alexandri Magni ve Stavovském divadle (režie: Rocc, 2007). V součastné době vede předmět Interface & Software na brněnské fakultě výtvarných umění (FaVU) VUT a také realizuje praktické dílny se zaměřením na interaktivní umění a program Max/MSP/Jitter. Zúčastnil se řady výstav a performancí.

www.v2atelier.com/ht

OPUKA

Sdružení Opuka spatřilo světlo světa kolem roku 2000 ve
funkcionalisticko-industriálním Zlíně, kde pod vlivem širokého
spektra hudebních stylů začalo pociťovat bytostnou potřebu zjistit, co mu zvuk nabízí, jaké jsou možnosti jeho uchopení a manipulace s ním, a v neposlední řadě jaká může být jeho samotná výpověď a přesah. V hudbě Opuky můžeme například slyšet click'n'cutové postupy, kombinaci elektroniky s akustickými nástroji, abstraktní soundscapes, atd...

Před rokem a půl se Opuka rozšřila svou tvorbu o obrazovou část a začala experimentovat a hledat určité paraely mezi obrazem a zvukem, a možnosti jejich vzájemné komunikace. Pro Opuku je důležitý samotný tvůrčí proces, kouzlo hledání, náhoda a věčná inspirace v proměnách a změně úhlu pohledu. Momentálně dokončili své čtvrté album, které nese název "Rododendron". V současné době jádro Opuky tvoří hudebník Radek Herold, básník Jiří Mareček a videotvůrce Dušan Urbanec.


VĚRA LUKÁŠOVÁ & IVAN PALACKÝ

Poruchy v tichu, jemné kutilství, příjemně rozmazané mikrookamžiky všednosti, inspirované využitím poetiky náhodně nalezeného objektu." Ivan Palacký poslední léta vytváří "od boku" krajiny drobných akustických událostí. Je zřejmě jediný Čech v současné světové vlně hudební avantgardy, která chce nenásilně, se zenovou přirozeností, vydestilovat hudbu z "jinak uchopených" nástrojů a věcí - od vrčícího motorku diktafonu po pletací stroj
Dopleta. Filip Cenek svým videem nedoprovází, ale vytváří polyfonii. Jednou se "zabydlí" v patnáctisekundovém záběru a dlouze prozkoumává jeho prostor a čas, jindy zkapalňuje fragmenty filmu Zelený paprsek. Podstatné je, že Palacký a Cenek spolu zásadně improvizují: DVD Carpets Curtains (Errant Bodies, USA/Dánsko 2006) je vlastně "živák" z mezinárodního turné. Koberce, záclony lze vnímat jako abstraktní kino, jako záznam performance, ale také jako debutové album muziky, která vězí ve viditelném prostředí. Nikdy nelze přehlédnout citlivost obou těžko vyložitelných umělců. Snad solitéři, možná první čeští zástupci nového globálního zacházení s hudbou.
(Pavel Klusák, MF Dnes)

dvd video (qt)

videosamples (mp4)

www.fiume.cz/carpetscurtains


LOVELY DOLLS

Electro / romantic / pop
Především dívčí hudební těleso, které se stalo čerstvě vyšlou stálicí vernisážové hudební scény nejen v Čechách. Počet členů se neustále mění, ale náboj zůtává. Speciálně pro Uchoko vzniká nová show, pracující s obrazem, jako tím nejromantičtěším hudebním nástrojem.
 

UNA BJORK SIGURDARDOTTIR & EINAR MELAX 

Half an orange and a saw
Una Bjork Sigurdardottir je studentka umění z Islandské akademie, v současné době na stáži na FAVU. Společně s Einarem Melaxem, hudebníkem a učitelem hudby z Islandu vytvoří zvukouvou performance v přenosném prostoru.

http://www.hucot.cz/uchoko2007
LOADING
uchoko2007
Autor: Hucot
Home » Projekty » Festivaly » Uchoko 2007