Kdy začít s profesionálním sportem

V současné době má mnoho profesionálních atletů prakticky status celebrity, jen často namísto dívek sní kluci o tom, že na tom jednou budou také tak. A tak se často vrhají do sportování s cílem, aby toho jednoho dne dosáhli. Jedním z předpokladů úspěchu je však začátek ve správnou dobu. A to je něco, co mnoho lidí podceňuje. Většinou se totiž má za to, že čím dříve začneme, tím lépe. Proto často ambiciózní rodiče zapisují své děti do sportovních kroužků, sotva se naučí chodit.

 

oblíbeným sportem dětí je fotbal

 

Je pravdou, že na tomto přístupu skutečně něco je. Čím mladší tělo je, tím je tvárnější. To si můžeme koneckonců vyzkoušet sami – to, co dokážou malé děti, dospělý člověk, pokud není trénovaný, příliš nesvede. Navíc ještě nemají získané špatné návyky, a tak je snazší vytrénovat jejich tělo až k téměř neuvěřitelným výkonům. To je základem například pro krasobruslaře či gymnasty.

 

Co ovšem jen málokdo vidí, je fakt, že v tomto věku je tělo ještě ve vývinu, a přílišná námaha mu může jen uškodit. Přesvědčit se o tom můžeme, když vidíme výšku těchto sportovců, kteří začali s tvrdým tréninkem již v útlém mládí.

 

mnozí s tréninkem začínají již v útlém mládí

 

A ještě jedna věc je tu, na kterou je potřeba myslet. Čím dříve a čím tvrději začneme trénovat, tím dříve se na našem těle projeví poškození. To je také důvod, proč mnoho těchto atletů končí kariéru v relativně mladém věku, a těch, kteří skutečně podávají úžasné výkony i po třicítce je žalostně málo.

 

Samozřejmě z toho všeho dítě ještě nemá rozum. Je tedy na nás, dospělých, abychom jej usměrnili, a rozhodli, co pro něj bude lepší – zda krátká, avšak zářivá kariéra, následovaná zdravotními potížemi, nebo možná ne takové bohatství a sláva, ani výkony hodné olympiády, avšak delší kariéra s menšími následky.

 

Rozhodnutí by se mohlo zdát na první pohled snadné, bohužel většina ambiciózních rodičů tyto důsledky nedomýšlí, nebo jsou jim jedno. A to rozhodně není dobře, neboť zdraví našich dětí by mělo být vždy na prvním místě.