Revize elektroinstalace se týká i svítidel a spotřebičů

Jestliže si domů pozvete elektrikáře, aby vám provedl revizi elektroinstalace v Praze, budete zřejmě v domnění, že bude proměřovat kabelové rozvody a kontrolovat kromě jističů v rozvaděči i koncové prvky, jako jsou zásuvky a vypínače. To je samozřejmě pravda a součást tohoto procesu to nepochybně je, ovšem revize se zaměřuje i na svítidla a spotřebiče a také na prodlužovací přívody.

elektrický rozvaděč

Svítidla – stropní či stolní svítidla mohou budit dojem, že jsou naprosto v pořádku, a že není důvod je kontrolovat, ale i zde se mohou vyskytovat různé nedostatky. Například prasklé objímky u patic žárovek, poškozené kryty a svorky a zkratované kabely. Některá svítidla mohou i probíjet a nebezpečné je to zejména u stolních kovových lampiček u psacích stolů nebo nočních stolků. Nezapomínejte ani na svítidla v dětském pokoji a možná, že vám elektrikář doporučí některá vyměnit za vhodnější, aby je mohly bezpečně obsluhovat i neposedné děti.

měděné kabely

Spotřebiče – s ostatními spotřebiči je to velmi podobné, tam může dojít i k poškození jejich částí v důsledku každodenního používání. Takže kupříkladu varnou konvici, fén na vlasy, žehličku, kávovar, topinkovač, mixér nebo elektrickou vrtačku a okružní pilu byste měli nechat zkontrolovat, aby vám sloužily ku prospěchu a ne spíše „k úrazu“.

Prodlužovací šňůry – toto je jedno z nejslabších míst v domácnostech, protože je to zdroj potenciálních problémů v souvislosti s hrozícím požárem nebo smrtelným úrazem. Prověřte v rámci revize všechny šňůry, které vedou po podlaze i pod kobercem. Pečlivě kontrolujte jejich stav hlavně v místech, kde mohou být skřípnuté nábytkem, dveřmi či zdivem, protože obnažení izolace vodičů je snadným spouštěčem zkratu, elektrického oblouku a požáru. Nebezpečné jsou i přívodní šňůry u elektrických strojů (sekačka na trávu), pokud jsou naříznuté či naseknuté, a kde vás kontakt s vodiči může i usmrtit.