Stres

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak naše děti zvládají stres? Nebo jste se nad tím nikdy nezamýšleli? Jak ho může projevovat. Je možné že se vaše dítě vzteká nebo je v kolapsu. Nemusí hned všechno znamenat, že právě teď zlobí a není na místě ho za to okamžitě trestat, vyčkejte. Vždyť trest není všechno řešení. Zkuste se nad tím pozastavit. Je možné že vaše dítě zrovna prožívá stres a neví, jak by ho mělo pocitově vyjádřit. Děti jsou veselé, usměvavé, mají kolem sebe spousty zábavy, tak by nás asi ani nenapadlo, že takové dítko může být ve stresu. Ale opak je pravdou. Určitě jste si někdy mohli všimnou u svého dítěte, že je nejisté z něčeho nového, třeba z prostředí, nebo když má jít k paní doktorce, nebo cokoliv co je pro něj neobvyklé může u něj vyvolat úzkost a stres.

stres

Spousta rodičů by to vyřešilo tím, že dítěti řekne, že už je velké a že se nemusí ničeho bát, nebo ať se nebojí, že nemá důvod a podobně. Je tohle dobře? Je dobře že dítěti jeho úzkost, stres a pocity potlačujeme, Já myslím že to dobré není Dítě by se s těmihle emoci měly vyrovnat a naučit se s nimi hlavně pracovat. Děti jsou malé nevinné dušičky, které přichází na svět a vůbec neví co je vlastně čeká. A proto jsme tu mi, dospělí, abychom jim ukázali tenhle svět. Není nikde napsáno, že jim ho musíme popisovat do růžova, nebo jim stlát na peří. Ale není od věci je zbytečně stresovat nebo hůře je to mu stresu vystavovat.

stres

To se vlastně kolikrát ani vám dospělým nelíbí, když vás někdo dostane do stresové situace a vy vůbec nemáte ponětí co vlastně nastane a u dětí si to asi tak z dvojnásobte. A jak se u takových dětí může stres projevovat? Například když má nechuť k jídlu, nechce chodit do školy nebo školky. Další příznak může být, že se dítě třeba začalo počůrávát, když má dítě záchvaty vzteku nebo zhroucení, často zde patří taky poruchy spánku. Dále pak náhle bolesti hlavy, nebo břicha. Není nikde dané, že tyhle faktory mohou být jen stresové, ale určitě byste se nad nimi měli pozastavit a zjistit příčinu proč se to děje.